2014 Seçimlerinin Kazananı Kim?” üzerine 11 yorum

 1. Emek vermişsiniz, elinize sağlık. Fakat 2011 genel seçimleriyle 2014 yerel seçimlerini karşılaştırmışsınız. Böyle bir karşılaştırma metodolojik olarak anlamlı bir sonuç vermez. Yapılması gereken 2009 yerel seçimleriyle 2014 yerel seçimlerini karşılaştırmaktır. İl bazında değil de ilçe bazında karşılaştırma çok değerli, ancak seçim türleri aynı olmak zorunda. Ben henüz ilçe bazında 2009 seçim sonuçlarını gösteren bir haritaya ulaşamadım, ulaşırsam iletirim ama siz benden önce ulaşırsanız ve bu şekilde güncellerseniz (çalışmanız çok sayıda paylaşıyor çünkü) hepimiz çok yararlanırız. Kolay gelsin.

  • Evet, genel ve yerel seçimler arasında motivasyon farkı olabiliyor. Ama bu seçimi de Erdoğan genel seçim havasına soktu, aldığı genel oy üzerinden “zafer” söylemi kurdu. Dolayısıyla en son iki seçim sonucuna dair verinin her halükarda bir karşılaştırma olanağı sunduğunu düşünüyorum.
   Bir de maalesef 2009 yerel seçimlerine dair ilçeler bazında bizim de araştırdığımız kadarıyla bir harita bulunmuyor. Siz de eğer böyle bir çalışmaya denk gelirseniz ve bizi haberdar ederseniz seviniriz, teşekkürler.

  • AKP’nin en çok oyu aldığı bir gerçek ama bu AKP’nin çoğunluğu temsil ettiği ve kazandığı anlamına gelmiyor. Bilakis, şu an AKP çok farklı görüşlerden toplumun %56’lık kesiminin dayanışması karşısında dışlanmış, iyice yalnızlaşmış bir parti görünümünde. AKP’nin 2011’den bu yana geriye giden bir parti olduğu haritadan zaten gözüküyor, bu geleceğe dair gidişat hakkında yani AKP’nin bundan sonra daha da gerileyeceği hakında fikir de veriyor. Seçime karışan şaibeler, seçim hileleri de cabası. AKP artık toplumun çoğunluğunun kurtulmak, üzerinden atmak için çabaladığı bir yapıdır.

 2. Yalnız 2011 de yerel seçim olmadı, karşılaştırmaları dikkatli yaparsanız bi dahaki seçimde başarıyı artırabilirsiniz. Gerçekleri saklamak gerçeği değiştirmez. Yorumumu dürüstçe yayınlarsanız sevinirim.

  • 2011 genel seçim sonuçları o ilçede en çok oyu alan partiyi yanısıtıyor (yani belediye seçimi olsaydı orayı kazanacak parti), 2014 sonuçları da ilçe belediyesini alan partiyi yansıtıyor. Dolayısıyla bu son iki seçim arasındaki farkı görebilmek için faydalı olduğunu düşünerek bu karşılaştırmayı hazırladım.

  • 2009 yerel seçimlerine dair il bazında veri ve haritalar ve 2014 ile yine il bazında karşılaştırmalar internette bulunabilir. Ancak maalesef 2009 yerel seçimlerine dair “ilçeler” bazında gördüğümüz kadarıyla bir harita çalışması bulunmuyor. Siz eğer böyle bir çalışmaya denk gelirseniz ve bizi haberdar ederseniz seviniriz, teşekkürler.

 3. Kanımca oldukça geçerli bir analiz zira en azından 2007’den beri neredeyse tüm seçimler + referandumlar Dindarlar-Sekülerler ve biraz da Tayyip ERdoğan’ı sevenler-sevmeyenler oylamasına dönüştüğü için haritalar benziyor, ve daha da benzeyecek. Bu yüzden ilçe bazında çok net görülen gerileme anlamlı. Nitekim bazı yorumcular da AKP’nin güvenoyu aldığını, fakat şu ortamda bile AKP’den çekilen yüzde5-6 civarında kitlenin bundan sonra oraya dönmesinin zor olduğunu düşünüyorlar.
  Referandum doğası gereği en az %50 çıkaran bir oylama, ama bir dahaki genel seçimlerde bu yerel seçimler ilçe haritasının bize gösterdiği şeye çok benzer bir sonuç çıkacağı kesin gibi.

 4. güzel ve nitelikli bir gösterge. bu seçimin oylarını 2009 yerel seçimleri ile kıyaslamak akp taraftarı yorumcuların akp’nin başarısızlığını gizlemek için kullandığı bir yöntem. tüm medya da buna destek veriyor/çnak tutuyor. herkes biliyor ki 2014 seçimleri bir yerel seçim olmaktan çok bizzat başbakanın girdiği bir tür güvenoyu seçimi idi. 2009′daki türkiye ile 2014 türkiyesi son derece farklı dinamiklere sahiptir. bu çalışmanın eksikliği şuradadır : mümkün olsa akp’nin 2013 yılı nisan ayındaki desteği ile seçim sonuçları kıyaslanabilse. konda’nın paneline göre 2013 başında başbakanın desteği %54′e tırmanmıştı. haritadaki bir eksiklik de akp tarafndan yapılan ve ayyuka çıkan oy hırsızlıklarının görünememesi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s